قالب وردپرس
رواندرمانی بین فردی
رواندرمانی بین فردی
اکتبر 6, 2016
MMPI
تست تشخیص MMPI
اکتبر 7, 2016
teenfamilytherapy

رواندرمانی شناختی رفتاری (CBT)

رواندرمانی شناختی رفتاری برای نخستین بار در اواخر دهه ی 50 و ابتدای دهه 60 میلادی توسط آلبرت الیس و آرون تی بک در آمریکا آغاز شد. شکل گیری مدل شناختی اختلالات روانی حاصل سرخوردگی از رویکردهای مسلط درمانی آن دوره بود.

 

درمان شناختی رفتاری(CBT) بر پایه این تصور قرار گرفته است که رفتارها و الگوهای فکری منفی تأثیر بسزائی بر عواطف و رفتارهای شخصی دارد و به بیماران کمک می‌کند تا به درک افکار و احساساتی که بر روی رفتارشان تأثیر می‌گذارد، نایل گردند. رواندرمانی شناختی رفتاری به فرد کمک می کند تا به گونه دیگری اندیشیده و در نتیجه بتواند با رفتارهای سالم تر و درست تری در برابر حوادث ناخواسته و ناگوار پیرامون برخورد نماید.

 

 

شناختی رفتاری

 

برخلاف سایر روش‌های درمانی که روان درمانگر در پی شناسائی و ریشه یابی علل رفتارها و مشکلات مراجع می‌باشد، در “رواندرمانی شناختی رفتاری” روان درمانگر فقط بر مشکلات زمان حال (اینجا و اکنون) و آنچه موجب ناراحتی و اضطراب در فرد بیمار گردیده است تکیه می کند. CBT بر پایه همکاری مشترک درمانگر و بیمار استوار است.

 

این نوع درمان برروی افرادی که نسبت به بهبود خودشان مصمم هستند بیشترین تاثیر را دارد.

این نوع درمان بر روی چه مشکلاتی موثر است؟

درمان شناختی رفتاری برای درمان طیف وسیعی از اختلالات، از جمله اضطراب، هراس‌ها، افسردگی و انواع رفتارهای ناسازگارانه مورد استفاده قرار گرفته است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *