قالب وردپرس
تحریک مغناطیسی مغز
تحریک مغناطیسی مغز
سپتامبر 13, 2016
نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست؟

محققان دریافته اند کارکرد مناسب یا نامناسب مغز ما سبب طبیعی بودن یا غیر طبیعی بودن امواج مغزی تولید شده می‌شود. اختلالات مختلف روانی در حقیقت حاصل کارکرد نامناسب بخش‌های مختلف مغز و در نتیجه تولید الگوی نادرست امواج مغزی است. لذا مغز انسان نیز مانند هر سیستم پیچیده‌ی دیگری نیاز به تنظیم و رفع نواقص خود دارد. نکته‌ی جالب این است که مغز این توانایی را دارد که خود را تنظیم و کارکردش را بهینه کند، فقط کافی است که از وضعیت خود آگاهی پیدا کند. نوروفیدبک به معنی آموزش دادن مغز توسط خود مغز است. در حقیقت مغز با فیدبک‌هایی که از بدن و محیط اطراف خود می‌گیرد به کنترل و تنظیم کارکرد‌های مختلف جسمس و روانی و تعامل با محیط می‌پردازد. دستگاه نوروفیدبک نیز با اطلاعاتی که از امواج مغزی ارائه می‌دهد به مغز کمک می‌کند تا فعالیت‌ها و کارکرد خود را به شکلی مطلوب تنظیم نماید.

 

home_lawyer2_iconbox3

نوروفیدبک چگونه عمل می‌کند؟

در این روش درمانگر و مراجع در کنار هم، روی دو صندلی راحت و پشت میز می‌نشینند. در جلوی هر کدام یک مانیتور قرار دارد که تصاویر مختلفی را نشان می‌دهند. یک الکترود روی پوست سر و دو الکترود روی دو گوش و با کمک یک چسب مخصوص نصب می‌شوند تا امواج مغزی را دریافت و به کامپیوتر منتقل کنند. در مانیتور مقابل درمانگر امواج بصورت خام و همینطور ستون‌های رنگی دیده می‌شوند، در حالیکه کودک در مانیتور خود امواج را به شکل یک بازی یا فیلم مشاهده می‌کند. به این شکل فرد با دیدن پیشرفت یا توقف بازی و گرفتن پاداش یا از دست دادن امتیاز و یا تغییراتی که در صدا یا پخش فیلم به وجود می‌آید، پی به شرایط مطلوب یا نامطلوب امواج مغزی خود برده و سعی می‌کند تا با هدایت بازی یا فیلم، وضعیت تولید امواج مغزی خود را اصلاح کند. مثلا اگر قرار است در یک بیمار مضطرب موج آلفا افزایش یابد، بازی در صورتی پیش می‌رود که موج آلفا از یک حد مشخصی بیشتر شود.. پس از چندین جلسه تمرین وتکرار، مغز می‌تواند با آرایش جدیدی از امواج مغز به فعالیت خود ادامه دهد.

 

home_lawyer2_iconbox2

کارکرد‌های درمانی نوروفیدبک چیست؟

این برنامه در درمان افسردگی، اضطراب، اختلال استرس بعد از حادثه، اعتیاد و مشکلات هیجانی تاثیر بسزایی دارد. این فناوری یکی از روش های درمانی موثر در درمان کودکان مبتلا به نقص توجه همراه با بیش فعالی  (ADHD) و اختلالات رشدی فراگیر (PDD)، بیماری آسپرگر، اختلالات یادگیری و اختلال وسواسی جبری است.

 

کاربرد‌های دیگر:

1- مدیریت استرس و کاهش تنش

2- بهبود حافظه

3- بهبود تصمیم گیری و کاهش خطا

4- افزایش تمرکز و یادگیری سریع

 

 

مشاهده ویدیوهای ما در آپارات 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *