قالب وردپرس
مشاوره با روانپزشک
مشاوره
دسامبر 10, 2016
ﺧﺎﻧﻮاده درﻣﺎنی
خانواده درمانی
دسامبر 15, 2016
درمان افسردگی

درمان افسردگی با تحریک مغناطیسی مغز

تحریک مغناطیسی مغز (TMS) یک روش غیر تهاجمی برای تحریک نورون های مغزی از روی جمجمه می باشد که بدون کمترین احساس درد انجام می گیرد. در بیماران افسرده ای که به درمان دارویی یا روان درمانی پاسخ نداده اند, TMS می تواند به عنوان در مان جایگزین تجویز شود. این روش توسط اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) در اکتبر ۲۰۰۸ جهت درمان بیماران افسردگی اساسی مورد تایید قرار گرفته است.(درمان افسردگی)

 

 

فرایند درمان با TMS چگونه است؟

این روش درمانی در بیماران سرپایی و بستری قابل اجراست و به صورت جلسات درمانی متعدد تجویز می شود. در هر جلسه درمانی بیمار بر روی صندلی می نشیند. بر اساس نوع اختلال، کویل مغناطیسی در محل مربوطه بر روی سر قرار می گیرد. در مقابل سر یک سیم پیچ الکترومغناطیس قرار داده می شود. سیم پیچ الکترومغناطیس به طور مکرر خاموش و روشن می شود تا پالس های محرک تولید کند. در نتیجه ی ایجاد این پالس ها، صدای ضربه زدن یا کلیک کردن ایجاد می شود که معمولا به مدت چند ثانیه طول می کشدو سپس متوقف می شود. در کل جلسه درمانی کارشناس TMS حضور داشته و بیمار را پایش می کند و در صورت تمایل بیمار جلسه درمان را قطع می نماید. هر جلسه درمان ۴۰-۲۰ دقیقه طول می کشد و عموماً به میزان ۵-۳ روز در هفته تکرار می شود. کل دوره درمانی ۶-۴ هفته به طول می انجامد که بسته به نوع اختلال روانپزشکی متغیر است.

 

افسردگی درمان دارد

 

 

افراد مناسب برای استفاده از TMS

چنانچه از بیماری افردگی رنج می برید و با موارد زیر موافق هستید، با پزشکتان در مورد مناسب بودن این روش برای شما، مشورت کنید.

  • برای درمان علایم بیماری خود می خواهم از یک روش طبیعی تر استفاده کنم
  • علایم بیماری من در زندگی روزمره ام تداخل ایجاد می کند.
  • از نتایج روش های درمانی توسط دارو به تنهایی راضی نیستم.
  • دچار عوارض جانبی ناخواسته ناشی از مصرف دارو هستم.

 

عوارض جانبی TMS:

عوارض جانبی شناخته شده TMS ، سر درد بعد از جلسات ابتدایی است و علت آن هم این است که چون پوست سر برای اولین با مغناطیس مواجه می شود امکان دارد که این واکنش را نشان دهد این عارضه موقتی است از هر 10 نفر یک نفر به آن مبتلا می شوند و اگر کسی دچار آن شد می تواند با استفاده از قرص مسکّن آنرا برطرف کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *